wellness zoborska

FÍNSKA SAUNA

Horúca suchá sauna v jedinečnom klenbovom efekte

Fínska sauna, nazývaná tiež klasická, má korene vo Fínsku, kde je neoddeliteľnou súčasťou tamojšej kultúry. Je miestom stretnutí s rodinou a priateľmi a sú jej pripisované blahodarné účinky pre telo i dušu.

Teplota vo fínskej saune dosahuje 60 – 100 °C. Pre dýchacie cesty je príjemná relatívna vlhkosť vzduchu okolo 15%, ktorú dosahujeme pravidelným polievaním horúcich kameňov.

Aby sme zo saunovania vyťažili maximum, je potreba dodržiavať niekoľko základných zásad. Pred saunovaním sa osprchujte a osušte. Okrem jasných hygienických dôvodov, tým napomôžete otvoreniu pórov a zvýšite tak efekt saunovania. Do fínskej sauny vstupujte bez plávok, môžete sa zabaliť do plachty alebo osúšky. V saune si pod každú časť tela podložte uterák alebo plachtu.

Účinok fínskej sauny spočíva v aktivácii termoregulačných procesov v tele. Krv sa z vnútra tela presúva do rozšírených ciev pod povrchom kože a dochádza k intenzívnemu poteniu. Telo sa tak zbavuje toxínov, koža sa stáva zdravšou a krajšou. Pravidelné saunovanie prispieva tiež k navodeniu vnútorného pokoja a duševnej rovnováhy.

Dôležitou súčasťou saunovania vo fínskej saune je ochladzovacia fáza, v ktorej sa krv vracia naspäť do vnútra tela, čo aktivuje imunitný systém, zrýchľujú sa reparačné a hojivé procesy. Na správne ochladenie vám ponúkame niekoľko možností:

Kambala - drevená kaďá so studenou vodou. Využiť môžete kaďu vo vnútri i vonku. 

Ochladzovacie sprchy - vyberte si prúd studenej vody z chŕliča, alebo dážď v rôznych teplotách - studený, letný či tropický. 

 

Kontaktný formulár

Máte nejakú otázku, alebo chcete rezervovať pobyt?
Ďakujeme! Vaša správa bola odoslaná.